İmplant Tedavisinde Hastaları Bekleyen Aşamalar Neler? İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş implantı, eksik dişlerin yerini alan ve çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan üretilen yapay diş kökleridir. İmplantlar çene kemiğine yerleştirilerek kemikle kaynaşması beklenir. Ardından üzerine doğal diş görünümünde dişler yerleştirilir. İşlevsel ve görünüm açısından kişinin doğal dişlerinden herhangi bir farkı yoktur.

Son yılların en etkili diş tedavilerinden olan implant tedavisi 1 – 3 ay hatta bazı hastalarda daha uzun sürebilir. Alanında uzman bir diş hekimi tarafından yapıldığında başarılı sonuçlar alınır, hasta dişlerini uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanır. İmplant tedavisi nasıl yapılır ve implant tedavi aşamaları nelerdir, yakından bakalım.

Diş İmplantı Tedavisinden Önce Neler Yapılır? İmplant Tedavi Aşamaları

İmplant tedavisi nasıl yapılır sorunuza yanıt vermeden önce implant uygulamalarında en önemli aşama olan tedavi öncesi kontrollerden bahsetmek gerek. Çünkü implant tedavisi için hastanın uygun şartlara sahip olması önemli. İmplant tedavi aşamaları sırasında ilk olarak hastanın genel sağlık durumu sorgulanır. Ardından implantların nereye ve nasıl yerleştirileceğinin belirlenmesi için alt ve üst çeneyi gösteren film, kemik yapısını üç boyutlu olarak gösteren volumetrik bilgisayarlı tomografiler kullanılır. Dişlerin ve çenenin ölçüsü alınır. Tüm analizlerden sonra tedavi planı çıkarılarak kaç dişin değiştirileceği, çene kemiğinin ve dişlerin durumu hastaya iletilir.

İmplant tedavisi öncesi yapılan planda diş implant türleri hakkında da hastaya bilgi verilir. Tercih edilecek implant belirtilir. Kararlaştırılan gün ve saatte hastanın implant tedavisi başlar. İmplant doktoru tedaviye gelirken hastadan ameliyattan birkaç gün önce önlem olarak antibiyotik kullanmasını, lokal anestezi durumunda ameliyat günü kahvaltı yapmasını, genel anestezi kullanılacaksa ameliyat günü hiçbir şey yememesini isteyebilir. Daha sonra implant tedavi aşamaları için hasta uygulamaya alınır.

İmplant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi 4 farklı yöntemle yapılır. Bunlar:

  • Dikişli
  • Dikişsiz
  • Tek aşamalı
  • İki aşamalı

İmplant tedavi uygulaması yapılan hastanın kemik yapısı uygunsa sadece implant yapılacak alan kadar diş eti kaldırılır ve dikişsiz yöntem uygulanır. Dikişli implant tedavisi ise en çok kullanılan yöntemdir. Lokal anesteziden sonra dişeti kesilir ve implant yerleştirilerek dikiş atılır. Eğer iyileşme başlığı denilen üst kapak takılırsa, tek aşamalı cerrahi; takılmazsa 2 aşamalı cerrahi müdahale olur.

İmplant tedavisi nasıl yapılır merakı olanlar için implant tedavi aşamaları şu şekildedir:

1. aşama: İmplant tedavisi için ilk olarak anestezi yapılarak hasta uygulamaya hazırlanır. Tedavi yapılacak alan temizlenir ve dişler çekilir. İmplant yerleştirilecek kemik kesi ile ortaya çıkarılır. Kemiğe delik açılarak implant vidalanır. Diş etiyle implantın üzeri örtülüp bölgeye dikiş atılır. Diş eksikliği olan yere geçici protez de yerleştirilebilir. İmplant tedavi aşamaları olarak karşımıza ilk hazırlık çıkmaktadır.

2. aşama: İmplant yapılışı için ilk aşama sonrasında çene kemiğinin büyüyüp diş implantı yüzeyiyle birleşmesi için beklemek gerekir. Hastanın durumuna bağlı olarak bu süre 6 aya kadar uzayabilir.

3. aşama: İmplant tedavisi uygulanırken kemiğin büyüme süreci tamamlandıktan sonra destek yapılması gerekiyorsa dayanak diş implantına takılır ve diş eti dokusuyla üzeri kaplanıp dikiş atılır. Yaklaşık 2 hafta sonra bölge iyileşir.

4. aşama: İmplant tedavi aşamaları listemizdeki 4.adımda da ağız kalıpları alınarak çıkarılabilir, sabit veya ikisinin birleşiminden oluşan yapay dişlerden birinin uygulanmasına karar verilir.

5. aşama: Son olarak implant tedavisi sürecinde tacın takılması gerekir. Yapay diş vidalanarak ya da yapıştırılarak yerine yerleştirilir. Tedavi sonrası birkaç hafta dişin yerine alışması ve iyileşme süreci olur.

İmplant tedavisi için en pratik yöntem dişin çekilmesi ve oluşan boşluğa hemen implantın yerleştirilmesidir. Dikiş ya da cerrahi müdahale gerektirmez. Kapalı teknikte flep açılmadan lazer kullanılır ve oyuk oluşturularak implant yerleştirilir. Konforlu ve ağrısız bir işlemdir. Mini implantlar için mukoza üzerinden direkt uygulama yapılır. Klasik cerrahi yöntem ise yukarıda aşamalarından bahsettiğimiz implant tedavisidir. Hastanın durumuna göre diş hekimi hangi yöntemin uygun olacağını belirleyecektir. İmplant tedavi aşamaları hakkında detaylı bilgiyi hekiminizden de alabilirsiniz.

Diş Hassasiyeti Testi

Diş Hassasiyeti Testi

Ağız Bakımı Testi

Ağız Bakımı Testi

Diş Sağlığı Testi

Diş Sağlığı Testi

Diş Hassasiyeti Testi

 

İmplantın Üzerine Protez Nasıl Takılır? İmplant Tedavi Aşamaları

İmplant tedavi aşamaları tamamlanınca son olarak protezlerin takılması gerekir. Tercih edilen yönteme ve kişinin yaşına göre genellikle 3 ila 6 ay boyunca implantın yerleşmesi beklenir. Diş eti hazır duruma geldiğinde protezler yerleştirilir. Hasta protez dişlerini kullanmaya hemen başlayabilir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer? İlk Uygulamada %90 Başarı!

İmplant tedavisi ne kadar sürer diyenler için bu sürenin; hastanın genel ağız, diş ve çene sağlığına, implant yapılacak diş sayısına, implant ile birlikte gerekli olan tedavilere bağlı değiştiğini söylemek gerek. Ortalama 6 – 9 ay süren implant tedavisi, doktorun deneyimine ve kullandığı yöntemlere göre değişiklik gösterebilir. İmplant tedavisi daha uzun ya da daha kısa sürebilir.

İmplant tedavisi nasıl yapılır sorunuza yanıt vermeye çalıştık. İmplant tedavisi ve uzmanlarımızın implant uygulamaları hakkında bilgi almak isterseniz dental asistanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İmplant Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Neler?

İmplant fiyatları bazı diş tedavilerine göre daha maliyetlidir. İlk bakışta implant ücretleri hastalara fazla gelse de uzun yıllar doğal diş fonksiyonunda kullanıldığı ve sağladığı kolaylıklar düşünüldüğünde maliyetini karşıladığı görülmektedir. Son yıllarda gelişen diş tedavisi teknolojileri sayesinde de fiyat seçenekleri artan implant, diş kayıplarının kesin çözümü olarak dikkat çekmektedir.

İmplant fiyatları, bazı faktörlerden etkilenir ve kişiye özel olarak belirlenir. İmplant fiyatları içerisinde malzemeden işçiliğe, yapılacak diş sayısından diş hekiminin profesyonelliğine kadar farklı unsurlar bulunur. Tek diş implant fiyatları ile çoklu implant fiyatları aynı değildir. Aynı zamanda yerli implant fiyatları ile yabancı implant fiyatları değişkenlik gösterir. İmplant fiyatları ve implant ücretleri üzerinde etkili olan hususlar sayfamızda…

Tek ya da Çoklu İmplant Yapımı – İmplant Ücretleri

İmplant fiyatları için ilk belirleyici faktör implant sayısıdır. Çünkü tek diş implant fiyatları ile çoklu implant fiyatları aynı olmaz. Hastanın kaç tane dişine implant uygulaması yapılacağına göre maliyet değişecektir. Tek diş implant fiyatları çoklu implant fiyatları açısından daha ekonomik olacaktır. Tek diş implant fiyatları ya da çoklu implant fiyatları diş hekiminin uygulamasına göre değişiklik gösterir.

Tedavi Süresi – İmplant Tedavisi Fiyatları

İmplant ücretleri üzerinde tedavi süresi de etkilidir. İmplant tedavi süresi 10 – 30 dakika arasında değişir. Ancak bu diş protezinin kalıbının çıkarılma süresidir. Eski teknolojide implant dişler için üst çenede 6 ay, alt çenede ise 3 ay beklenirdi. Günümüzde ise 1 – 3 ay içerisinde implant tedavisi tamamlanıyor. Dolayısıyla implant fiyatları üzerinde tedavi süresinin etkisi büyük.

Tek diş implant tedavi süresi ile çoklu diş implantının tedavi süresi aynı olmayacaktır. Dolayısıyla daha uzun tedavilerde kullanılan malzeme ve emek artacağı için implant fiyatları da artmaktadır. Tek diş implant fiyatları ve çoklu implant fiyatları bu duruma göre belirlenmektedir.

Kullanılan Malzeme Kalitesi ve İmplantın Markası

Son yıllarda birbirinden farklı yerli ve yabancı implant markası çıktı. Doktorlar bunlar içerisinde hastası için en uygun ve kaliteli olanını seçiyor elbette. Ancak yine de yerli implant fiyatları ile yabancı implant fiyatları arasında baya fark var. Hastalar daha ekonomik çözümler için yerli implantları tercih edebiliyor. Yerli implant fiyatları daha bütçe dostu olurken yabancı implant fiyatları açısından bu durum söz konusu değil.

Ekstra Tedavi İhtiyacı – İmplant Ücretleri

İmplant tedavisi uygulanmadan önce hastanın genel ağız ve kemik sağlığına bakılır. İmplantlar için gerekli olan kemik dokusu bulunmadığında bu durumu telafi edecek uygulamalardan yararlanılır. Dolayısıyla implant fiyatları hastanın tam ağız sağlığı için ihtiyaç duyduğu tedavilere göre belirlenir. Ayrıca implant sonrası tamamlayıcı estetik diş hekimliği tedavileri de tercih edilebilir, doğal bir gülüş tasarımı, diş temizliği ve hastanın beklentilerine uygun hizmetler verilir. İmplant ücretleri açısından bu durum da belirleyici etki yapar.

Aşşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz yerli implant markaları ve yabancı implant markaları listemizi inceleyebilirsiniz.

YERLİ VE YABANCI İMPLANT MARKALARI MENŞEİ
Megagen ANYRİDGE Implant  GÜNEY KORE
Megagen OCTA Implant  GÜNEY KORE
Dentsply ASTRA Implant  İSVİÇRE
Dentsply ANKYLOS Implant  ALMANYA
Dentsply XİVE Implant   ALMANYA
Straumann ITI Implant   İSVİÇRE
Strauman MEDENTİKA Implant  ALMANYA
Strauman ZİNEDENT Implant  BREZİLYA
Nobel PARALLEL Implant  İSVİÇRE
Nobel REPLACE Implant  İSVİÇRE
Nobel ACTİVE Implant  İSVİÇRE
TEKKA Implant  FRANSA
Camlog İSY Implant   ALMANYA
Camlog CAMLOG Implant   ALMANYA
Camlog PROGRESSİVA Implant  ALMANYA
DİRECT Implant   ABD
ZİMMER Implant   ABD
Mis Implant   ABD
BEGO Implant   ALMANYA
NEOSS Implant   İSVİÇRE
DENTAURUM Implant  ALMANYA
BİCON Implant   ABD
THOMMEN Implant  İSVİÇRE
OSSTEM Implant   GÜNEY KORE
ISB Implant  GÜNEY KORE
BİOHORİZONS Implant  ABD
Biotect KONTACT Implant  FRANSA
Biotech WEEGO Implant  FRANSA
ANTHOGYR Implant  FRANSA
Gc İNOVATİF Implant ALMANYA
NUCLEOSS Implant  TÜRKİYE
DTI İImplant  TÜRKİYE
İMPLANCE Implant   TÜRKİYE

YERLİ VE YABANCI İMPLANT MARKALARI

implantların kemik ile kaynaşması titanyum bir implant olduktan sonra yada zirkonyum aynı şekilde implant yüzeyi olarak kullanılmasına yönelik son zamanlarda çalışmalar var. Bizim sıklıkla kullandığımız materyal titanyum bio uyumluluk açısından kemikle doğal olarak bir kaynaşma özelliğine sahiptir. Yani kemik hücreleri implant bir titanyum yüzeyin üzerinde rahatlıkla onu bir yabancı isim olarak algılamayıp yüzeyin üzerinde büyüyebiliyorlar. Burada tabi kaliteden kast edilen şey kemik yüzeyi ile implantın kaynaşması yani vücudun o implantı kabul etmesi açısından bir kaliteden bahsediyorsak o zaman implant markalarının büyük çoğunluğu bu kaynaşmaya hemen hemen benzer sonuçlarla benzer özelliklere sahiptirler.

Bu noktada SLA yüzey özelliğine sahip olması gibi bir artı özellik devreye giriyor. Yine bu SLA yüzey bizim Türkiye’de de üretilen implantlarda dahil olmak üzere tabiki burada bahsedilen şey güvenli markalar. Yine Türkiye’de neredeyse 15 yıldan fazladır bilinen markalar var o markalarda dahil olmak üzere hepsi bu SLA yüzey özelliğine sahiptir. Ne gibi farklılıklar var? Bu farklılıklar daha ziyade implantın cerrahi aşaması, implantın yüzey dizaynı, implantın üst yapısının implant ile bağlantısı anlamında temel farklılıklar olabiliyor.

Bu gerek cerrahi protokoller olsun gerek dizaynından kaynakalanan olsun, gerek üst yapısının alttaki gövde ana gövde ile bağlantı şekli olsun farklılıklar burada hekimler arasında belli tercih farklılıklarına bağlı olarak bazı implantlar bazı hekimler tarafından daha fazla sıklıkla tercih edilirken bazı implantlar başka bir hekim fraksiyonu tarafından tercih ediliyor olabilirler. Bu noktada sizin gittiğiniz hekimin bu teknik konu ile ilgili tercihleri  ve tavsiyeleri temel belirleyici unsur olarak karşımıza çıkıyor.